tkaniny Tkaniny to nieodłączony element przemysłu odzieżowego. Trzeba więc wiedzieć, jakiego rodzaju możemy spotkać tkaniny. Jakiego rodzaju podział tkanin występuje i jak wszystko można sklasyfikować z uwagi na pewnego typu rozwiązania.

Podział z uwagi na przygotowanie materiału. Mówimy tutaj o systemie tkania lub dziania. Jeżeli mowa o tkaniu, to pojawia się tkanina. Proces produkcji opiera się poprzez połączenie osnowy i wątku. Myśląc o dzianinach, proces jej powstawania opiera się o jedną nitkę, które tworzą odpowiednie rzędy.

Jak podzielić tkaniny i dzianiny z uwagi na splot? Podczas produkcji tkanin używane są sploty płócienne, skośne oraz atłasowe. Przykładowo dżins powstaje w oparciu o splot skośny. Dzianiny opiera się o następujące sploty: kolumienkowe oraz rządkowe. Przykład dzianiny o splocie rządkowym może być sweter.

Istotnym podziałem odnośnie tkanin jest to, z jakich materiałów powstają. Zatem możemy mówić tutaj o włóknach naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych. Wśród włókien naturalnych, rozróżnia się te pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Wszystkie włókna sztuczne to np. wiskoza czy też włókno bambusowe. Włókna syntetyczne to z kolei między innymi niezwykle wytrzymały poliester czy też akryl. Przykładowo tkanina satynowa jest pochodzenia syntetycznego.

Sięgając po tkaniny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Okazuje się, że warto wybierać tylko i wyłącznie tkaniny, dzianiny pochodzące od dobrych, renomowanych producentów. To gwarancja tego, że będą one doskonałe w każdym calu.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.